محاسبه افت قیمت خودرو

افت قیمت خودرو به میزان قیمت کاسته شده از قیمت اصلی خودرو می گویند. محاسبه افت قیمت خودرو بسیار پیچیده است و دلایل زیادی مانند تصادف و افزایش عمر خودرو در به وجود آمدن و میزان آن نقش دارد. میزان افت قیمت در تصادفات با توجه به نوع و شدت تصادف متفاوت است.
میزان افت قیمت اتومبیل به دلیل حفظ سرمایه خریدار اهمیت زیادی دارد. آسیب و ایرادات خودرو می تواند در قسمت قطعات بدنه و شاسی یا قسمت فنی و موتور خودرو باشد. هر کدام از این ایرادات به میزان متفاوتی ارزش خودرو را کاهش می دهد.

افت قیمت خودرو صفر چگونه محاسبه می شود؟

خودرو صفر یا گران قیمت که بر اثر تصادف خسارت دیده است دچار افت قیمت می شود. یعنی علاوه بر هزینه خسارتی که به بدنه خودرو وارد شده باید هزینه افت قیمت هم به صاحب خودرو پرداخت شود. افت قیمت اتومبیل به چه دلیل است؟ به این دلیل که با وجود جبران خسارت و تعمیر خودرو ، قیمت آن در زمان فروش به دلیل تصادفی بودن افت پیدا می کند. تصادف در خودرو باعث از بین رفتن زیبایی ظاهری ، ایرادات فنی و کاهش ایمنی خودرو می شود. البته باید مالک خودرو برای دریافت مبلغ افت قیمت به مرجع صالح مراجعه و دادخواست دهد.
پرداخت خسارت سوانح رانندگی به عهده بیمه است. اما سازمان های بیمه هیچ تعهدی نسبت به پرداخت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو ندارند. پرداخت افت قیمت اتومبیل بر عهده فرد مقصر در تصادف است.
بعد از ثبت دادخواست ، قاضی پرونده قرار کارشناسی صادر می کند. بعد از پرداخت هزینه کارشناسی توسط خواهان کارشناس مربوط به تصادفات میزان افت قیمت اتومبیل را برآورد می کند.
با تعیین میزان افت قیمت ماشین خواهان باید دادخواست مطالبه مبلغ خسارت را تقدیم دادگاه یا شورای حل اختلاف کند. اگر مبلغ خسارت کمتر از سی میلیون تومان باشد پرونده در شورای حل اختلاف رسیدگی می شود. اما اگر مبلغ خسارت بیشتر از سی میلیون تومان باشد به دادگاه ارجا داده می شود.

افت قیمت خودرو دست دوم چگونه محاسبه می شود؟

امروزه در بازار خرید و فروش خودروهای دست دوم عامل اصلی تعیین قیمت خودرو تاثیر افت قیمت روی آن خودرو است. برعکس محاسبه افت قیمت خودرو صفر در محاسبه افت قیمت خودرو دست دوم عوامل زیادی به جز تصادف مدنظر قرار می گیرد.

 1. مدل خودرو

 2. سال ساخت

 3. رنگ

 4. میزان کارکرد ( کیلومتر )

 5. تنوع موجود در بازار

 6. مقدار بیمه باقیمانده و درصد تخفیف

 7. رنگ یا تعویض شدگی قطعات بدنه

 8. معضلات بزرگ ( چپی بودن ، اتاق تعویض یا 2تکه بودن اتاق و… ) مقاله تشخیص خودرو چپی

 9. سلامت فنی و موتور

 10. درصد لاستیک ها

 11. آپشن ها

فرمول محاسبه افت قیمت خودرو

عوامل مختلف با درصدهای متفاوتی در میزان افت قیمت خودرو تاثیر دارند. این درصد می تواند از 2 تا 60 درصد باشد. سال ساخت اولین شاخصه در تعیین قیمت خودرو دست دوم است. با گذشت عمر خودرو به دلیل مستهلک شدن قطعات و بالا بودن هزینه تعمیر و تعویض قطعات مصرفی از قیمت خودرو به مرور کاسته می شود.

عامل بعدی سال ساخت و آپشن های خودرو است. آپشن ها به صورت کارخانه ای یا توسط مالک به خودرو افزوده شده و نقش مهمی در افت قیمت یا بالا رفتن ارزش خودرو دارد.

میزان کارکرد خودرو از عوامل اصلی افت قیمت است. که به دلیل زیاد و کم شدن استهلاک خودرو روی قیمت گذاری تاثیر زیادی دارد. میانگین کارکرد 15 الی 20 هزار کیلومتر در سال برای یک خودرو مناسب است. معمولا خریداران به خودروهای با کارکرد بالای 200 هزار کیلومتر اطمینان زیادی ندارند.

خودروهای دست دوم با داشتن یا نداشتن بیمه تعیین قیمت می شوند. اگر خودرویی بیمه نداشته باشد یا مدت زمان زیادی از بیمه آن نمانده باشد. به ازای مبلغ بیمه مجدد دچار افت قیمت می شود. البته با تغییر قوانین بیمه به زودی شاهد کم اثر شدن این عامل خواهیم شد. 

تصادفات مهمترین عامل افت قیمت خودرو هستند ، اما شدت و میزان آنها متفاوت است. این عامل می تواند از رنگ و بتونه شدکی ، تعویض قطعه ، شاسی خوردگی ، تعویض اتاق و چپی بودن خودرو گسترده باشد. داشتن اطلاعات در زمینه رنگ خودرو می تواند در موارد رنگ شدگی بدنه به شما کمک کند. این عوامل می تواند در خودرو از حداقل 15 تا حداکثر 60 درصد افت قیمت ایجاد کند. از آنجایی که افت قیمت خودرو در زمان تعویض قطعه بیشتر است اکثر رانندگان تلاش دارند قطعه را به کمک صافکاری و نقاشی ترمیم کنند.

حتی شرایط ظاهری خودرو می تواند بر قیمت و میزان افت قیمت آن اثر گذار باشد. این شرایط مانند میزان آسیب وارده به رنگ یا مات شدن رنگ ( نوع نگهداری خودرو در این عامل تاثیر دارد ) ، سلامت و تمیزی داخل کابین ، سلامت روکش صندلی است. این موارد می تواند در ارزش گذاری یک خودرو و تصمیم خریدار تاثیر ویژه ای داشته باشد.

حرف آخر

افت قیمت خودرو یکی از مسائل مهم در زمان خرید و فروش خودرو است. نداشتن اطلاعات کافی در زمینه محاسبه افت قیمت خودرو می تواند باعث از بین رفتن سرمایه شما شود. تعداد زیاد خودرو و عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی باعث افزایش تصادفات و افزایش افت قیمت خودرو ها می شود. شما می توانید قبل از خرید خودرو دست‌‌دوم با کارشناس ماهر جهت کارشناسی و تشخیص ایرادات خودرو به محل بازدید مراجعه نمایید.

همچنین شما می توانید با شرکت در دوره های کارشناسی ماشین آموزشگاه فنی و حرفه ای مفید کارشناسی خودرو را به صورت تخصصی آموزش ببینید. و بی نیاز از کارشناسی زمان خرید خودرو خودتان تمام مراحل کارشناسی رنگ اتومبیل را انجام دهید. دوره های آموزشی کارشناسی رنگ در اتاق تشخیص رنگ آموزش داده می شود و شما به صورت کاملا عملی و زیر نظر استاد کارشناسی خودرو سالم ، تصادفی ، دوتکه ، خودرو ایرانی و خارجی را آموزش ببینید. آموزش تشخیص رنگ با کمک دستگاه تستر رنگ به صورت کاملا عملی و معرفی دستگاه های با کیفیت برای خرید. پس از شرکت در دوره کارشناسی خودرو و دریافت گواهینامه بین المللی فنی و حرفه ای می توانید برای دریافت جواز کسب اقدام نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره های آموزش کارشناسی ماشین می توانید به صفحه تماس با ما مراجعه یا با شماره تلفن های آموزشگاه فنی و حرفه ای مفید 02188255620 و 09941157815 تماس حاصل نمایید.

گرفتن پروانه کسبآموزشگاه مفید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *