در این مظلب مراحل آزمون فنی و حرفه ای و دریافت گواهینامه بین المللی فنی و حرفه ای معرفی شده است.

با مطالعه کامل این متن با مراحل آزمون فنی و حرفه ای به صورت کامل آشنا خواهید شد.

آزمون و گواهینامه فنی و حرفه ای

سازمان فنی و حرفه ای کشور زیر مجموعه وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی است و به منظور ارائه آموزش عملی با هدف آماده سازی افراد جامعه برای ورود به بازار کار تشکیل شده ‌است. همچنین سازمان فنی و حرفه ای از طرف سازمان بین المللی کار ( ILO ) تایید شده است.

گواهینامه سازمان فنی و حرفه ای معتبرترین گواهینامه داخل کشور می باشد. کارآموزان بدون نیاز به پایان خدمت و مدرک تحصیلی ، پس از پایان دوره آموزشی و طی مراحل آزمون می توانند گواهینامه ای معتبر در سراسر کشور و در مجامع بین المللی دریافت نمایند. گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای دارای مزایای متعددی است که در ادامه به صورت کامل توضیح داده خواهد شد.

به طور خلاصه مراحل دریافت گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای شامل مراحل زیر است:

 • ثبت نام و شرکت در دوره آموزشی آموزشگاه فنی و حرفه ای

 • اتمام دوره آموزشی

 • شرکت در آزمون سازمان فنی و حرفه ای

 • اتمام آزمون و دریافت نمره قبولی

 • دریافت گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای

مدارک و شرایط مورد نیاز برای آزمون سازمان فنی و حرفه ای

کارآموزان پس از شرکت در دوره آموزشی برای شرکت در آزمون به سازمان فنی و حرفه ای معرفی خواهند شد. برای شرکت در آزمون نیازی به مدارک تحصیلی و پایان خدمت نمی باشد و کارآموزان با ارائه کارت ملی و یک قطعه عکس به آموزشگاه برای شرکت در آزمون معرفی خواهند شد. مراحل آزمون سازمان فنی و حرفه ای شامل آزمون تئوری و عملی می باشد. 

آزمون مرحله اول فنی و حرفه ای

کارآموزان پس از اتمام دوره آموزشی جهت شرکت در آزمون به سازمان فنی و حرفه ای معرفی می شوند. در مرحله اول آزمون به صورت تئوری (آنلاین) می باشد. 3روز قبل از آزمون کارآموزان می توانند با دریافت کارت ورو به جلسه آزمون از مکان و ساعت آزمون مطلع شوند. و با در دست داشتن کارت ورود به جلسه و کارت شناسایی معتبر جهت شرکت در آزمون فنی و حرفه ای به حوزه آزمون مراجعه نمایند.

سوالات آزمون به صورت چهار گزینه در اختیار کارآموزان قرار می گیرد و قبولی آزمون مشروط به پاسخ صحیح به نیمی از سوالات است. مجموع نمره آزمون تئوری 100 نمره می باشد و کارآموزان با دریافت حداقل نمره 50 قبول خواهند شد. برای دریافت کارت ورود به جلسه می توانید روی لینک زیر کلیک نمایید.

کارت فنی حرفه ای
کارت ازمون فنی و حرفه ای

مشاهده نتایج آزمونهای سازمان

برای مشاهده نتایج آزمون تئوری می توانید وارد سایت سازمان فنی و حرفه ای شوید و نتایج خود را مشاهده نمایید. در صورت کسب نمره 50 و بالاتر آزمون را قبول شده اید. برای دیدن نمرات خود روی لینک زیر کلیک نمایید.

آزمون مرحله دوم فنی و حرفه ای

پس از تایید قبولی آزمون تئوری مرحله دوم آزمون برگزار می شود. حدوداً 3 هفته بعد از اعلام نتایج آزمون عملی برگزار می شود. آزمون عملی کارت ورود به جلسه ندارد. آموزشگاه تاریخ ، ساعت و مکان آزمون را به کارآموزان اطلاع می دهد و کارآموزان در زمان اعلام شده به سازمان فنی و حرفه ای مراجعه خواهند کرد.

آزمون عملی مانند آزمون تئوری 100 نمره دارد و نمره قبولی 70 نمره می باشد. حدوداٌ دو هفته پس از پایان آزمون عملی نمرات اعلام می شود. باید توجه داشت قبولی نهایی در آزمون کسب حداقل نمره 70 در مجموع آزمون ها می باشد. محاسبه نمره به این صورت خواهد بود که نمره آزمون تئوری ضریب یک دارد و نمره آزمون عملی ضریب سه دارد.

گواهینامه فنی و حرفه ای

کارآموزان می توانند پس از تایید قبولی آزمون عملی که حدود 2 هفته زمان می برد با مراحعه با سایت پرداخت هزینه گواهینامه فنی و حرفه ای مبلغ صدور گواهینامه را به سازمان فنی و حرفه ای پرداخت کنند. و بلافاصله از سایتی دیگر که لینک آن در ادامه قرار گرفته است گواهینامه خود را دریافت نمایند.

مزایای گواهینامه فنی و حرفه ای

 1. دریافت وام خوداشتغالی با سود کم

 2. قابل ترجمه بودن و امکان اشتغال در سایر کشورها

 3. اشتغال در شرکت های دولتی و خصوصی

 4. امکان دریافت پروانه کسب

 5. امکان اخذ دیپلم از آموزش و پرورش

 6. امکان دریافت کارت مربیگری

 7. امکان تدریس در آموزشگاه ها

 8. امکان ادامه تحصیل در دانشگاه

 9. استفاده از تخفیف بیمه

بهترین گواهینامه فنی و حرفه ای برای مهاجرت

برای مهاجرت شغلی پیشنهاد می شود ابتدا کشور مقصدتان را انتخاب و با مشاوره با وکلای مهاجرت اقدام به دریافت گواهینامه فنی و حرفه ای نمایید. اما پیشنهاد می وشد به دلیل وجود بازار کار خیلی مناسب در تمامی کشورها برای صنایع خودرو برای کسب مهارت و دریافت گواهینامه بین المللی در این رشته ها اقدام نمایید. مشاغلی چون پولیش و سرامیک ( دیتیلینگ خودرو ) ، نصب کاور خودرو و صافکاری بدون رنگ از جمله مدارک بین المللی با امکان ورود به کار در تمامی کشورهای جهان می باشد.

سوالات پرتکرار کارآموزان

کارت ورود به جلسه برای من صادر نشده یا نمایش داده نمی شود علت چیست؟

کارت ورود به جلسه آزمون که حاوی اطلاعات مهمی چون محل و ساعت ازمون می باشد به طور معمول 2 روز قبل از آزمون در سایت فنی حرفه ای بارگزاری می گردد لذا مراجعه زودتر به سایت بی نتیجه می باشد. از طرفی در برخی شرایط ممکن است آزمون به تعویق افتاده باشد. لذا کارتها حتی روز قبل ازمون نیز بارگزاری نمی گردد. اگر چنانچه از ورود اطلاعات شخصی خود در فیلد ورود مشخصات اطمینان دارید ولی کارت بارگزاری نشده است لازم است با دفتر آموزشگاه تماس حاصل فرمائید. در برخی موارد لازم است به جای شماره شناسنامه عدد صفر را وارد کنید تا کارت به شما نمایش داده شود.

مدت زیادی از آزمون تئوری می گذرد ولی ازمون عملی هنوز برگزار نشده است علت چیست؟

معمولا حدود یکماه پس از اعلام نتایج آزمون تئوری ، آزمون عملی برگزار می گردد. ولی بدلیل اینکه فرایند ازمون بخصوص اعلام زمان آزمون عملی کاملا در اختیار سازمان فنی حرفه ای می باشد. بنابراین ممکن است بنا به علل مختلفی آزمون ها برای مدت بیشتری به تعویق افتد.

آزمون تئوری چه مدتی پس از اتمام دوره برگزار می گردد؟

پس از شروع کلاس در صورت تکمیل پرونده و تحویل مدارک و عکس به دفتر ، آموزشگاه اطلاعات شما را در پورتال جامع فنی حرفه ای کشور وارد می نماید و پس از اتمام کلاس در صورت پرداخت هزینه کارت اعتباری شرکت در آزمون آموزشگاه برای شما کارت اعتباری خرید و پس از هماهنگی تلفنی با شما اولین تاریخ آزاد برای آزمون تئوری را انتخاب می نماید. این تاریخ ممکن است در کارت آزمون اصلاح شود یا همین تاریخ آزمون برگزار گردد. لازم است 2 روز مانده به تاریخ اعلام شده به سایت مراجعه نمائید وکارت آزمون دریافت کنید. ملاک اطلاعات درج شده در کارت آزمون می باشد.

اگر به هر دلیل نتوانم در آزمون تئوری یا عملی حضور پیدا کنم تکلیف من چیست؟

هزینه کارت اعتباری برای شرکت در آزمون فنی حرفه ای به صورت سالانه از سوی سازمان فنی حرفه ای مشخص می شود و مطابق با آئین نامه آموزشگاه های آزاد پرداخت این هزینه به عهده کارآموزان محترم می باشد و ارتباطی با شهریه کلاس ندارد. چنانچه پس خرید کارت اعتباری موفق به شرکت در آزمون تئوری نشوید یا در این آزمون مردود شوید لازم است این هزینه مجددا پرداخت گردد. این موضوع در رابطه با آزمون عملی نیز صادق می باشد. لازم به ذکر است هر کارآموز تنها دوبار اجازه شرکت در آزمون تئوری و عملی را دارد و در صورتی که دوبار در هریک از این آزمونها مردود شود لازم است تجدید دوره گردد.

اعتبار مدرک ارائه شده چیست و بین المللی بودن مدرک به چه معنی است؟

سازمان فنی حرفه ای کشور ایران عضو قانون جهانی کار می باشد لذا مدارک صادره از سوی این سازمان اعتبار بین المللی دارد و کارآموز می تواند پس از اخذ مدرک فنی حرفه ای آنرا ترجمه نماید و از مزایای آن بهره مند شود. برخی از رشته ها و کلاسها که به صورت خاص تعریف می شود نیز از سوی سازمان فنی حرفه ای مدرک صادر می شود ولی قابلیت ترجمه ندارد.

گرفتن پروانه کسبآموزشگاه مفید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *