برگه کارشناسی خودرو چیست؟
در زمان خرید و فروش گزارش کارشناسی یا برگه کارشناسی خودرو توسط کارشناس تکمیل می شود.

برگه کارشناسی خودرو چیست؟

هنگامی که برای خرید خودرو دست دوم یا صفر اقدام می کنید نیاز دارید فردی مشخصات و شرایط خودرو را مورد ارزیابی و کارشناسی قرار دهد. شخص خریدار به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه امکان تشخیص تصادفات خودرو ، قطعات تعویض و رنگ شده که باعث افت قیمت خودرو می شود وجود ندارد. لذا شخص کارشناس خودرو مورد نظر را از لحاظ آسیب های بدنه و فنی بازرسی می کند و مشاهدات خود را در برگه کارشناسی خودرو بیان می کند.
برگه کارتکس یا گزارش کارشناسی خودرو به طور کامل و دقیق تمامی مشکلات خودرو را توضیح داده و بر اساس آن خریدار می تواند اقدام به خرید خودرو نماید.

بازرسی تشخیص رنگ خودرو

در بیشتر موارد مشاهده می شود افرادی که برای خرید خودرو اقدام می کنند ، بر اساس ظاهر و زیبایی خودرو تصمیم به خرید می گیرند. افراد متخصص با استفاده از توانایی های خود اقدام به تعمیر ، ترمیم و رنگ آمیزی خودرو می کنند به صورتی که برای مشتری غیرقابل تشخیص باشد. تعویض قطعات بدنه ، رنگ آمیزی قطعات آسیب دیده ، برش قطعات غیرقابل ترمیم و… که باعث افت قیمت یا در مواردی باعث از بین رفتن اصالت خودرو می شود.

همچنین این موارد می تواند مربوط به قسمت های فنی و موتور خودرو باشد. که با طرفندهایی صورت می گیرد که مشتری نمی تواند آسیب های وارد شده یا موارد مخفی شده را تشخیص بدهد. مخفی کردن ایراداتی مانند لاستیک سایی ، روغن سوزی ، مشکلات موتوری ، از کار افتادگی آپشن ها ، کاهش کیلومتر کارکرد خودرو بوسیله دیاگ و… از جمله موارد مورد بررسی در کارشناسی فنی خودرو است.

شاسی و ستون از قسمت های اصلی و مهم خودرو هستند که باید به دقت کارشناسی شوند. اکثر افراد از خرید خودروهایی که ستون و شاسی آنها ضعف و آسیب دارد خودداری می کنند. همچنین تمام موارد بالا باعث افت قیمت خودرو شده و تشخیص آنها مانع از ایجاد ضرر و زیان به مشتری می شود. حتی برخی از ایرادات خودرو باعث عدم امکان فروش و انتقال خودرو می شود.کارشناس ماشین پس از بررسی دقیق خودرو و کارشناسی بدنه و فنی خودرو تمامی موارد را به صورت شکل و توضیحات در برگه کارشناسی خودرو وارد می کند. مشتری با مطالعه این برگه گزارش کارشناسی و اطلاع از وضعیت خودرو می تواند تصمیم به خرید آن بگیرد.

مراحل کارشناسی رنگ ، بدنه و فنی خودرو

1_ کارشناسی رنگ خودرو

2_ کارشناسی بدنه خودرو

 • کارشناسی اصالت خودرو

 • کارشناسی اصالت اتاق

 • بررسی فابریک یا تعویض بودن سقف و پوسته سقف

 • کارشناسی سلامت شاسی ها

 • کارشناسی سلامت ستون ها

 • تشخیص تعویض شدگی قطعات

 • تشخیص نوع قطعه تعویض شرکتی ، بازاری و استوک

 • تشخیص صافکاری قطعات

3_ کارشناسی فنی خودرو

 • کارشناسی موتور

 • کارشناسی جلوبندی

 • کارشناسی گیربکس

 • بررسی عملکرد ترمزها

 • بررسی عملکرد فرمان

 • بررسی عملکرد آپشن ها

 • بررسی ایرادات فنی متداول

 • کارشناسی بوسیله دستگاه دیاگ

 • تشخیص کیلومتر کارکرد واقعی خودرو

تکمیل گزارش کارشناسی خودرو

یک گزارش کارشناسی کامل خودرو باید شامل توضیحات تصویری و تشریح وضعیت خودرو باشد. قسمت های رنگ شده ، وضعیت قطعات تعویض شده بدنه ، وضعیت قطعات اصلی خودرو شامل ستون ، شاسی ، وضعیت فنی و موتور باشد. آسیب های قطعات بدنه در شکل علامت زده شده و در قسمت توضیحات وضعیت آن شرح داده شود. وضعیت قسمت های مهم خودرو مبهم نباشد و هیچ گونه خطایی نداشته باشد. نبودن هرکدام از این آیتم ها باعث می شود کارشناسی انجام شده و برگه کارشناسی خودرو ناقص باشد.

هیچکس علاقه ندارد خودرویی را خریداری کند که دارای مشکلات صدور سند قطعی ( خودرو دوتکه یا اتاق تعویضی ) یا عدم امکان تعویض پلاک باشد. خرید خودرو که مشکلات فنی دارد می تواند برای مدت زمان طولانی شما را از استفاده از خودرو محروم کند. همچنین تعمیرات فنی و موتور خودرو هزینه زیادی را به شما تحمیل خواهد کرد. ضعف شاسی و ستون ها ایمنی خودرو را کاهش می دهد و مسافرین را در تصافات در معرض خطر قرار می دهد.

خریدن خودروهای اتاق تعویض یا موتور تعویض تبعات مادی و حقوقی زیادی به دنبال دارد. تکمیل برگه کارشناسی خودرو مسئولیت به همراه دارد و هر شخص لوزما به داشتن اطلاعات کارشناسی خودرو نمی تواند به صورت صحیح برگ گزارش کارشناسی ماشین را تکمیل نمایید. دانستن فنون نوشتن وضعیت خودرو ، استفاده صحیح از علائم اختصاری در شکل و طریقه بیان کردن آسیب های خودرو از جمله نکات گزارش نویسی خودرو است. بهره مندی از یک کارشناسی متخصص برای بازرسی خودرو بسیار مهم است. حضور یک کارشناس خبره می تواند مشتری را در امر خرید خودرو کمک کند.

کارشناس خودرو

در صورتی که علاقه به دریافت مجوز کارشناسی خودرو دارید می بایست در دوره های آموزشی کارشناسی رنگ و فنی خودرو شرکت کنید. در طول دوره های آموزش کارشناسی خودرو تمامی موارد آبرنگ ، رنگ شدگی ، بتونه شدگی ، کارشناسی بدنه ، تشخیص آسیب های شاسی و ستون ، سقف و پوسته سقف تعویض شده ، قطعات تعویضی ، کارشناسی فنی ، تشخیص کارکرد واقعی ، بررسی آپشن ها ، تعیین افت قیمت و قیمت گذاری ، نوشتن برگه گزارش کارشناسی خودرو ، قولنامه و مبایعه نامه نویسی نیز آموزش داده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های 02188255620 و 09398315929 تماس بگیرید.

گرفتن پروانه کسبآموزشگاه مفید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *