ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو چیست؟ در این صفحه توضیحات مربوط به روش های ترمیم آفتاب سوختگی آموزش داده می شود.

شما با شرکت در دوره دینیلینگ خودرو می توانید ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو را نیز بیاموزید.

ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو

آفتاب سوختگی رنگ خودرو یکی از آسیب های شایع در رنگ بدنه خودرو است و در نواحی کاپوت ، سقف و درب صندوق عقب اتفاق می افتد. دلیل اصلی آفتاب سوختگی قرار دادن خودرو در مواجهه با عوامل آسیب زا است. آفتاب سوختگی به صورت رنگ پریدگی ، پوسته پوسته شدن و مات شدگی رنگ خودرو اتفاق می افتد. عامل اصلی این اتفاق تابش مستقیم نور خورشید بر رنگ خودرو است اما عواملی باعث سرعت بخشیدن به این فرایند و تسریع آسیب دیدگی رنگ خودرو می شود. عواملی که باعث سرعت بخشیدن به فرآیند آفتاب سوختگی می شود بر اثر نگهداری نا مناسب خودرو ، شستشو با مواد شوینده غیراستاندارد ، پولیش کردن غیر اصولی و عدم ایجاد محافظت کافی از رنگ خودرو می باشد.

جلوگیری از آفتاب سوختگی رنگ خودرو

بهترین راه برای مقابله با یک آسیب جلوگیری از ایجاد آن آسیب است. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی خودرو روش های متعددی وجود دارد. مهمترین نکته این است که از پارک کردن خودرو در محیط باز و در مجاورت تابش خورشید خودداری کنید. اما در صورتی که این امر ممکن نباشد باید خودرو را در سایه و دور از مکان هایی که امکان ریزش شیره درختان و فضولات پرندگان وجود دارد پارک نمایید. و یا می توانید با استفاده از چادر ، محافظت کافی از رنگ خودرو بوجود آورید.

یکی از روش های دیگر برای جلوگیری از آسیب رنگ خودرو ، استفاده از پوشش نانو سرامیک خودرو است. ایجاد لایه پوشش نانو سرامیک می تواند از خودرو شما در مقابل آسیب های دیگر مانند خط و خش ، اسیدها و لک شدگی حفاظت کند. روش دیگر شستشوی اصولی و مرتب خودرو است. ریختن فضولات پرندگان ، غبار شیمیایی ، گرد و خاک ، قطرات آب ( اسیدی ) و ماندن آنها روی بدنه باعث خوردگی و تخریب رنگ خودرو می شود. با شستن خودرو عوامل آسیب زا از روی بدنه برداشته می شود و از آسیب به رنگ جلوگیری می شود.

روش دیگر کاور خودرو است. در این روش می توان از کاورهای رنگی ، شفاف و مات برای محافظت از رنگ خودرو استفاده کرد. البته این روش نیاز به تخصص دارد و همچنین در بین موارد گفته شده گرانترین روش می باشد زیرا قیمت کاور و دستمزد اجرا کاور زیاد می باشد.

روشهای ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو

همانطور که گفته شد بهترین کار جلوگیری از آفتاب سوختگی است اما برای مواردی که کار از کار گذشته و آسیب اتفاق افتاده است ، راهکار وجود دارد. روش های مختلفی برای ترمیم آفتاب سوختگی بدنه خودرو وجود دارد. اولین و گرانترین روش رنگ آمیزی مجدد خودرو است ، اما مشکل اصلی این روش افت قیمت خودرو است.

روش دوم اجرای پولیش مخصوص آفتاب سوختگی توسط متخصص است. در این مورد میزان آفتاب سوختگی و صدمه وارده به رنگ خودرو بسیار اهمیت دارد. اگر صدمه وارد شده شدید باشد به طوری که رنگ و لایه محافظ صدمه زیادی دیده باشد ترمیم آفتاب سوختگی تاثیر کمی می گذارد و میزان کمی از رنگ احیا می شود. اما در اکثر موارد میزان آسیب زیاد نیست و در حد قابل قبول و در حد خودرو نو رنگ احیا می شود.

روش سوم که البته توصیه نمی شود موادی است که به اسم ترمیم آفتاب سوختگی در بازار وجود دارند. اما آیا واقعا موادی به نام ترمیمگر آفتاب سوختگی خودرو وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت موادی برای پاک کردن کیلر خودرو که همان لایه محافظ هستند وجود دارد که در کنار انجام ترمیم آفتاب سوختگی با پاک کردن لایه اصلی محافظ رنگ زمینه لازم برای تخریب رنگ بدنه فراهم می شود.
در اصل به جای رفع یک آسیب ، خسارت بیشتری نیز به رنگ خودرو وارد می شود. برخی از مواد ترمیم آفتاب سوختگی هم اثر واقعی ندارند و فقط با تبلیغات جذاب به فروش می رسند.

اجرای مرحله به مرحله ترمیم آفتاب سوختگی

بهتر است این کار را در یک روز گرم انجام دهید. برخی دمای حداقل ۵۰ درجه را پیشنهاد می‌کنند چرا که کار با پولیش زبر در هوای گرم‌تر راحت‌تر است. این نوع پولیش خیلی سریع خشک و سخت می‌شود بنابراین ممکن است سرعت انجام کار را از شما بگیرد. بسیار مهم است که ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو  را به دور از آفتاب و در فضای بسته انجام دهید. اگر تجربه و تخصص این کار را ندارید از انجام دادن آن روی خودرو خودداری کنید.

مقداری پولیش زبر را روی دستگاه پولیش بزنید. قبل از اینکه دستگاه پولیشر را روشن کنید آن را کمی به آرامی روی ناحیه‌ای که دچار آفتاب سوختگی شده بکشید تا پولیش به اندازه یکسان به روی بدنه خودرو کشیده شود.

دستگاه پولیشر را به آرامی روی نواحی که رنگ آن دچار آسیب شده بکشید. این کار را آرام انجام دهید و سعی کنید هر بار به اندازه یکسان به روی بدنه بکشید.

حالا خودرو را بشویید. پس از اینکه کل بدنه خودرو را پولیش کردید باید آن را با آب بشویید و با یک دستمال میکروفایبر خشک کنید. اگر جایی از بدنه خودرو باقی مانده بود که هنوز دچار آفتاب سوختگی بود دوباره دستگاه را روشن کنید و مراحل قبل را تکرار کنید.

در مرحله آخر از واکس خودرو استفاده کنید. واکس یا پولیش را به طور یکسان به روی بدنه خودرو بزنید تا بدنه خودروی شما را همانند روز اولش براق کند.

دوره دیتیلینگ خودرو چیست؟

یک از روش های جلوگیری از آفتاب سوختگی اجرای سرامیک بدنه خودرو است. سرامیک خودرو یکی از حرفه های رشته دیتیلینگ می باشد. دیتیلر و دیتیلینگ خودرو یکی از مشاغل صنایع خودرو است و شامل ترمیم و احیا رنگ و صفرشویی خودرو می باشد. در دوره دیتیلینگ آموزشگاه فنی و حرفه ای مفید 9 مبحث اصلی آموزش داده می شود. این مباحث شامل:

  1. صفرشویی VIP

  2. موتورشویی

  3. واکس و پولیش 

  4. نانوسرامیک

  5. لیسه گیری

  6. قلم گیری

  7. رفع آفتاب سوختگی بدنه

  8. رفع کدری و زردی چراغها خودرو

  9. رفع خط و خش و سنگ خوردگی

برای کسب اطلاع از دوره های آموزشی دیتیلینگ می توانید روی گزینه تماس با ما کلیک نمایید.

گرفتن پروانه کسبآموزشگاه مفید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *