تشخیص خودرو چپی

امروزه افراد به دلایل مختلف ترجیح می‌دهند به جای خودرو صفر ، خودرو دست‌دوم خریداری کنند. خودرو دست‌دوم برای افرادی که بودجه کافی ندارند مناسب‌تر است. همچنین خودروی کارکرده دیگر نیازی به آب‌بندی ندارد. خرید خودروی دست‌دوم همان‌قدر که می‌تواند به‌صرفه باشد ریسک‌ هم دارد. اگر دقت نکنید براحتی سرمایه‌تان را از دست می دهید.

مشکلات خودرو دست دوم

چطور اتومبیل چپی را تشخیص بدهیم؟ یکی از مهم‌ترین مسائل هنگام خرید خودرو دست‌دوم سلامت خودرو است. احتمال زیادی وجود دارد که خودرو کارکرده آسیب‌های کوچک یا تصادفات معمولی داشته باشد. اما اگر خودرویی چپی باشد قطعا آسیب‌های جدی دیده است. شما با خریدن چنین خودرویی جان و مالتان را در خطر قرار می دهید.

خودرو چپی چیست؟ خودرویی که در جریان تصادفی تعادل خود را از دست داده و اثر برخورد ابتدا از قسمت های جانبی و همچنین ستون ها و سقف به خودرو رسیده و در مراحل بعدی به سایر قسمت ها و همچنین کف خودرو وارد می شود. در این تصادفات ستون ، کلاف و سقف خودرو دچار آسیب دیدگی می شود.

تشخیص خودرو چپی چگونه است؟

 1. سقف خودرو : اکثرا خودرو هنگام چپ کردن کاملا برمی‌گردد و روی سقف به زمین برخورد می‌کند. بنابراین مهم‌ترین نشانه خودرو چپی سقف آن است. اگر سقف تغییر شکل داده یا به‌طور کامل تعویض شده به احتمال زیاد خودرو چپی است.
  البته این مسئله نمی‌تواند قطعی باشد. اگر فقط سقف رنگ داشته باشد یا حتی تعویض شده باشد. ممکن است چیزی سنگین روی آن افتاده باشد. بنابراین برای تشخیص خودرو چپی باید به دنبال نشانه‌های دیگری هم باشید.

 2. شاسی خودرو : از مهم ترین پارامترها در تشخیص خودرو چپی شاسی است. در موقع تصادف یا چپ کردن شاسی های خودرو تحت فشار زیادی قرار می گیرند که باعث می شود از فرم اصلی خود خارج شوند.
  برای اطمینان حاصل کردن از سالم بودن شاسی های ماشین باید به تعمیرکار و کارشناس خودرو مراجعه کرد. با کشیدن شاسی نقص آن برطرف می شود اما در طول زمان این نقص در خودرو نمایان می شود.

 3. رنگ خودرو : خودروی چپی کاملا رنگ شده است ( خودرو کمپلت رنگ ) و این فقط به سقف آن ارتباط ندارد. خودرویی که چپ می‌کند و روی سقف برمی‌گردد به‌جز سقف به سایر قسمت ها آسیب وارد می شود. چگونه تشخیص دهیم خودرو رنگ شده است؟
  با کمی دقت می‌توان رنگ‌شدگی خودرو را تشخیص داد. اگر قسمتی از خودرو رنگ شده باشد تفاوت رنگ با سایر قسمت ها به خوبی مشخص است. اما اگر کل خودرو رنگ شده باشد تشخیص آن برای افراد غیرحرفه‌ای سخت‌تر است. با این حال روش هایی وجود دارد تا متوجه رنگ‌شدگی کل خودرو شوید. کیفیت رنگ کارخانه تفاوت بسیار زیادی با کیفیت رنگ تعمیرگاه دارد. همچنین با بررسی پاشیدگی رنگ در لبه‌ و درز‌ها می‌توانید متوجه شوید که این خودرو در تعمیرگاه رنگ شده است.

 4. سایر قطعات : در خودرو چپی به جز سقف قطعات دیگر هم آسیب می‌بیند. برخی از این قطعات باید حتما تعویض شوند و برخی دیگر را صافکار تعمیر خواهد کرد.
  وقتی خودرو چپ می‌کند فشار وارده سقف و ستون‌ خودرو را از شکل طبیعی خارج می‌کند. چون ستون‌های خودرو قابل‌تعویض نیست باید آن‌ها را به حالت اولیه برگرداند. این بخش کار بسیار دشوار است و شدت ضربه معمولا طوری است که امکان ندارد دوباره همه خطوط و درز‌های خودرو به خوبی سرجایشان قرار بگیرد. با بررسی خطوط و درز‌ها می‌توانید براحتی متوجه چپی بودن خودرو شوید.

 5. داشبورد و کاپوت : داشبورد و کاپوت از قسمت های حساس خودرو هستند. در زمان چپ شدن خودرو آسیب شدیدی به این قطعات وارد می شود. معمولا شدت ضربه به قدری است که این قطعات تعویض می شوند.

 6. صداهای اضافی : چپ شدن خودرو تنظیمات جلوبندی خودرو را به هم می زند و مشکلاتی مانند لاستیک سایی در ماشین بوجود می آورد.
  خارج شدن لاستیک‌ها از حالت طبیعی و استاندارد باعث ساییده شدن لاستیک ها می شود که باعث ایجاد صدا در خودرو می شود. نشانه دیگر تغییر زاویه چرخ ها است که باعث لاستیک سایی اتومبیل می شود. خارج شدن لاستیک ها از فرم اصلی باعث حرکت خودرو در زاویه غیر عادی روی آسفالت می شود.

 7. شیشه و چراغ : راه دیگر برای تشخیص ماشین چپی بررسی شیشه و چراغ است. در هنگام تصادف احتمال ترک خوردگی یا شکستگی شیشه و چراغ های خودرو زیاد است.
  با بررسی چراغ‌ ها می توان از تعویض شدگی آنها متوجه شداطمینان بدست آورد. تعویض بودن چراغ ها در بیشتر مواقع به دلیل تصادف است.

 8. اتصالات و پیچ : با بررسی چشمی تمامی قسمت های ماشین می توان از سالم یا چپی بودن خودرو اطمینان بدست آورد.
  پیچ های خورده شده ، زنگ زده و باز شده نشانه آسیب دیدن یا تعویضی بودن قطعه است.

نتیجه نهایی

خودرو چپی یا تصادفی می تواند توسط صافکاران و نقاشان ماهر به خوبی تعمیر شود. قطعا شاسی و اتاق صافکاری‌ شده کیفیتی به اندازه قطعات فابریک کارخانه ندارد. اما افرادی که اطلاعات کافی از خرید خودروی دست‌دوم ندارند توانایی تشخیص خودرو چپی را ندارند.

بنابراین پیشنهاد می کنیم قبل از خرید خودروی دست‌‌دوم با کارشناس ماهر برای کارشناسی و تشخیص ایرادات خودرو به محل بازدید مراجعه نمایید.

همچنین می توانید با شرکت در تدریس کارشناسی ماشین آموزشگاه فنی و حرفه ای مفید کارشناسی خودرو را به صورت تخصصی آموزش ببینید. و بی نیاز از کارشناسی زمان خرید خودرو خودتان تمام مراحل کارشناسی رنگ اتومبیل را انجام دهید. دوره های آموزشی کارشناسی رنگ در اتاق تشخیص رنگ آموزش داده می شود و شما به صورت کاملا عملی و زیر نظر استاد کارشناسی خودرو سالم ، تصادفی ، دوتکه ، خودرو ایرانی و خارجی را آموزش ببینید. پس از شرکت در دوره کارشناسی خودرو و دریافت گواهینامه بین المللی فنی و حرفه ای می توانید برای دریافت جواز کسب اقدام نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره های آموزش کارشناسی ماشین می توانید به صفحه تماس با ما مراجعه یا با شماره تلفن های آموزشگاه مفید تماس حاصل نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *