در این مقاله روشهای تشخیص تعویض اتاق خودرو یا دو تکه بودن اتاق خودرو توضیح داده شده است.

مطالعه این مقاله در زمان خرید خودرو دست دوم به شما کمک می کند تا تعویض اتاق خودرو را تشخیص بدهید.

خودرو اتاق تعویض

افزایش قیمت خودرو در طول سال های گذشته باعث افزایش رونق خرید و فروش خودروهای دست دوم شده است. استقبال مردم در خرید خودرو دست دوم موجب ورود کلاهبرداران به این بازار شده است. دستکاری و فروش خودروهای تصادفی به عنوان خودرو بی رنگ به مشتری شایع ترین روش کلاهبرداری می باشد.
در بازار خرید و فروش خودرو مدت زمانی است فروش خودروهای اتاق تعویضی یا اتاق دوتکه باب شده است ، که سود فراوانی برای کلاهبرداران ایجاد کرده است. اتاق های خام و تکه های سالم خودرو به وفور در دسترس افراد سودجو قرار دارند. خودروهایی که بوسیله صافکاری ، جوش و رنگ آمیزی مجدد ظاهری نو گرفته اند اما دارای آسیب ها و مشکلات فراوانی هستند. در این خودروها نشانه های ظاهری دیده نمی شود و عملا امکان تشخیص این معایب برای مشتری وجود ندارد. در این موارد بهترین گزینه مراجعه به مراکز تشخیص رنگ است. بنابراین بهره مندی از خدمات کارشناس خودرو و دریافت فرم گزارش کارشناسی می تواند از بوجود آمدن این موارد جلوگیری کند. 

ماشین اتاق تعویض چیست؟

منظور از ماشین اتاق تعویض ماشین هایی است که به علت تصادفات سنگین و آسیب تعداد زیادی از قطعات بدنه نیاز به تعویض اتاق خودرو است. در چنین شرایطی تعویض اتاق ماشین از لحاظ رعایت استاندارد ، ایمنی و اقتصادی واجب خواهد بود. بازسازی خودروهایی که دارای تصادفات شدید هستند به لحاظ ایمنی توصیه نمی شود.

براساس ماده 30 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی تعویض قسمت های اصلی خودرو مانند موتور ، اتاق و شاسی ممنوع است. در صورت نیاز به تعویض قسمت های اصلی خودرو باید برای گرفتن مجوز به مراکز شماره گذاری راهنمایی و رانندگی مراجعه شود. پس از تایید کارشناس مربوطه مجوز لازم برای تعویض صادر خواهد شد. بعد از اتمام مراحل تعویض قطعات اصلی خودرو ، مجددا نیاز به تایید کارشناس می باشد. کارشناس تعویض شدگی قسمت مورد نظر را از لحاظ قانونی بودن و رعایت استانداردهای لازم مورد بررسی مجدد قرار می دهد. این تغییرات باید در سیستم راهور ثبت شده و در سوابق خودرو قرار گیرد.

تعویض کردن اتاق خودرو هزینه بسیار زیادی دارد و همچنین خودرو اتاق تعویض شامل افت قیمت و افت کیفیت می شود. این درحالی است که در برخی از موارد افراد سودجو بدون ثبت قانونی اقدام به تعویض اتاق خودرو می نمایند. سپس بدون اعلام به خریدار مبنی بر تعویضی بودن اتاق ماشین اقدام به فروش آن می نمایند. بدین صورت و بر اثر عدم اطلاع خریدار از نواقص خودرو عملا خودرو مشمول افت قیمت نمی شود.

ماشین اتاق دوتکه چیست؟

منظور از خودرو با بدنه دوتکه خودرویی است که تصادف شدیدی از یک سمت دارد. در واقع آسیب وارد شده به قدری زیاد است که امکان ترمیم و صافکاری خودرو وجود ندارد. در این مواقع روش قانونی تعویض اتاق خودرو است ، همانطور که ذکر شد با تایید کارشناس و ثبت سوابق اینکار صورت می گیرد.

اما افراد سودجو در این شرایط خودرو را بازیابی می نمایند. یعنی قسمت آسیب دیده به طور کامل از خودرو برش داده شده و قسمت سالم از خودرو آسیب دیده دیگر به محل آسیب دیده جوش داده می شود. در اصل این افراد خودروهای آسیب دیده یا چپی را با قیمت پایین خریداری و پس از بازسازی و نقاشی ، خودرو را با قیمتی بالا به عنوان خودرو سالم به فروش می رسانند. در اصطلاح به این خودروها ، خودرو اتاق دوتکه می گویند. در این موارد اصالت اتاق از بین رفته است که نتایج زیر را خواهد داشت:

 • خودرو اتاق دوتکه غیرقانونی بوده و خرید و فروش آن جرم محسوب می شود

 • ممنوعیت و عدم امکان تعویض پلاک خودرو

 • ایمنی بسیار پایین به جهت جوش شدن قسمت های اصلی خودرو

 • کیفیت بسیار پایین به دلیل عدم صداگیری و مومپاشی اصولی

بررسی خودرو پیش از خرید

مهمترین علت امکان سو،استفاده از خریداران ، نداشتن اطلاعات کافی است. نکاتی که می توان پیش از خرید خودرو به منظور تشخیص خودرو اتاق دوتکه و خودرو اتاق تعویض رعایت کرد عبارتند از :

 1. بررسی اصالت خودرو ، بهترین روش برای تشخیص وضعیت اتاق خودرو است. به منظور شناسایی وسایل نقلیه ، در کارخانه دو کد شناسایی به نام شماره شاسی و شماره موتور روی اتاق و موتور خودرو حک می شود.

 2. بررسی ظاهری شاسی خودرو ، در صورت ضربه به شاسی خودرو علائم صافکاری ، جوشکاری ، نقاشی ، له شدگی ، ضربه ، زنگ زدگی و انحراف دیده خواهد شد.

 3. بررسی رنگ بدنه خودرو ، در صورت برش و دوتکه کردن اتاق ماشین به منظور پنهان کردن اعمال انجام شده این قسمت ها رنگ آمیزی می شوند. تفاوت ظاهری شامل درخشندگی ، پوست پرتغالی و دانه بندی رنگ در خودرو می تواند نشانه رنگ آمیزی مجدد باید.

 4. داشتن اطلاعات حقوقی ، داشتن اطلاعات کافی در زمان نوشتن قرارداد خودرو ( مبایعه نامه و قولنامه )

 5. مراجعه به مرکز تعویض پلاک پیش از پرداخت کامل قیمت خودرو

 6. تماس با کارشناس خودرو ، استفاده از خدمات کارشناسی خودرو پیش از خرید خودرو

چگونه کارشناس خودرو شویم؟

بهترین روش به منظور جلوگیری از خرید خودرو نامناسب بهره مندی از یک کارشناس خودرو است. کارشناس خودرو تمامی موارد مربوط به رنگ ، بدنه و فنی خودرو را بوسیله اطلاعات بروز خود و تجهیزات کارشناسی خودرو ( دستگاه ضخامت سنج قلمی ، دیجیتال و دیاگ ماشین ) بررسی می کند.
کارشناس تمامی موارد مورد بررسی را در فرم کارشناسی ثبت و تحویل خریدار می دهد. خریدار با مطالعه این فرم گزارش کاملی از وضعیت خودرو بدست می آورد و بوسیله آن با اطمینان برای خرید خودرو پیش قدم می شود.

در صورتی که به شغل کارشناسی خودرو علاقه مند هستید می توانید در کلاس آموزشی کارشناسی تشخیص رنگ خودرو آموزشگاه فنی و حرفه ای مفیدفرنود شرکت کنید. در ظول کلاسهای آموزشی کارشناسی خودرو آموزش ، کارآموزی و امکانات رفاهی در اختیار کارآموزان قرار خواهد گرفت:

 1. آموزش کاملا عملی و تخصصی کلیه موارد کارشناسی رنگ، بدنه و فنی خودرو

 2. آموزش کارشناسی بوسیله دستگاه تستر رنگ دیجیتال و قلمی

 3. کارآموزی انواع خودرو ایرانی و خارجی در اتاق نور

 4. آموزش کامل نکات قولنامه و مبایعه نامه نویسی

 5. آموزش ورود به بازار کار

 6. آموزش دریافت جواز کار

 7. ارائه پشتیبانی 5ساله و اسکان رایگان

جهت مشاوره و شرکت در دوره های آموزشی فنی و حرفه ای بازرسی تشخیص رنگ خودرو و اطلاع از مراحل دریافت پروانه کار و مهاجرت شغلی می توانید با شماره تلفن های 02188255620 و 09941157815 تماس حاصل نمایید.

گرفتن پروانه کسبآموزشگاه مفید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *