دستگاه تستر رنگ خودرو چیست؟

از نکات مهم در زمان خرید خودرو دست دوم سلامتی رنگ و بدنه خودرو است. برای تشخیص سلامت رنگ و بدنه خودرو باید به کارشناس خودرو مراجعه نمود. کارشناس خودرو تشخیص می دهد که رنگ بدنه خودرو فابریک بوده یا در اثر تصادف و سایر عوامل ترمیم شده است.

دستگاه تستر رنگ خودرو از تجهیزات کارشناسی خودرو است که مورد نیاز کارشناس خودرو می باشد. از دستگاه تستر رنگ ماشین برای تشخیص سلامت قطعات بدنه و رنگ خودرو استفاده می شود. در گذشته کارشناسی خودرو با استفاده از چشم انجام می شد و کیفیت کارشناسی به تجربه کارشناس بستگی داشت. اما امروزه با استفاده از دستگاه تستر رنگ خودرو ( ضخامت سنج ) دقت کارشناسی افزایش پیدا کرده و از اشتباهات رایج جلوگیری می کند.

انواع دستگاه های تستر رنگ خودرو

دستگاه های تستر رنگ خودرو از تجهیزات کارشناسی خودرو هستند که به دو دسته تقسیم می شوند : تستر رنگ آهنربایی و تستر رنگ دیجیتالی. دستگاه تستر رنگ برای تشخیص رنگ ، آبرنگ ، بتونه ، قطعه تعویضی و قطعه استوک استفاده می شود. Car color tester

مزایای استفاده از دستگاه تستر رنگ اتومبیل شامل افزایش سرعت ، افزایش دقت ، امکان اثبات گفته کارشناس و جلب اطمینان بیشتر مشتری در کارشناسی اتومبیل است.
با دستگاه تستر رنگ خودرو می تواند ضخامت رنگ خودرو را با دقت بسیار بالا ( چند هزارم میکرون ) بدست آورد. بنابراین تشخیص رنگ و بتونه شدگی در زمان صافکاری و نقاشی بسیار سریع تر و آسان تر شده است. همچنین با داشتن ضخامت رنگ خودرو می توان تشخیص سلامت قطعات بدنه خودرو را انجام داد. یعنی می توان با دقت بسیار بالایی تعویضی بودن قطعات مانند گلگیر ، درب ها ، کاپوت و … را تشخیص داد. همچنین برای تشخیص تصادفات شدیدی مانند چپ شدگی خودرو  یا ایراداتی مثل ماشین اتاق تعویض یا اتاق دو تکه و شاسی خوردگی از دستگاه تستر رنگ خودرو استفاده کرد. داشتن این اطلاعات به کارشناس در محاسبه افت قیمت خودرو دست دوم و تعیین قیمت واقعی خودرو کمک می کند.

دستگاه تستر رنگ آهنربایی

دستگاه تستر رنگ آهنربایی از یک خط کش آهنربایی و یک فنر تشکیل شده است. کیفیت این فنر بسیار مهم است و بر روی طول عمر و کیفیت تستر آهنربایی تاثیر دارد. فنر نباید خیلی سفت یا خیلی شل باشد. حتی در بعضی تسترهای آهنربایی ( تستر مگنتی ) از یک پیچ تنظیم کننده برای تنظیم سفتی فنر استفاده می کنند.

میزان سفتی فنر دستگاه تستر آهنربایی بسیار مهم است بطوری که اگر تنظیم نباشد می تواند کارشناس را به اشتباه بیاندازد. اگر سفتی فنر زیاد باشد به قطعات بدون رنگ با شدت می چسبد. و اگر سفتی فنر کم باشد امکان تشخیص قطعه رنگ شده از قطعه بدون رنگ نخواهد بود.

درجه بندی که روی تستر آهنربایی وجود دارد برای تعیین میزان جذب آهنربا است. به کمک آن می توان ضخامت اضافی قطعه را تشخیص دارد. این ضخامت اضافی می تواند به دلیل رنگ و بتونه شدگی قطعه باشد. اما مقدار این درجه بندی حدودی است و عدد دقیقی به ما ارائه نمی دهد. بنابراین دقت کار با دستگاه تستر رنگ آهنربایی نیاز به تمرین و بدست آوردن تجربه دارد.

دستگاه تستر رنگ دیجیتال

دستگاه تستر رنگ دیجیتال از یک صفحه نمایش ، پروب و سیم پیچ تشکیل شده است. کیفیت دستگاه ضخامت سنج دیجیتال به پروب ( پراب ) بستگی دارد. طرز صحیح استفاده از دستگاه تستر رنگ خودرو طول عمر آن را افزایش می دهد. برای استفاده از دستگاه تستر دیجیتال باید نکات زیادی را رعایت نمایید. ضربه ، خیس شدن ، استفاده غلط باعث صدمه به پروب دستگاه شده که به شدت گران قیمت ( تقریبا هم ارزش خودرو دستگاه است ) است و تعمیر آن چندان فایده ای ندارد.
توصیه می شود به دلایل بالا از خرید تستر رنگ دیجیتال تعمیر شده و یا بی کیفیت که قیمتی نصف قیمت دستگاه های برند معروف دارند خودداری نمایید.

از نکات مهم در تست کیفیت تستر رنگ خودرو دیجیتال این است که باید دقت اندازه گیری دستگاه در یک نقطه ثابت باشد. یعنی با تکرار اندازه گیری روی یک سطح خاص مقدار نشان داده شده توسط دستگاه تغییر نکند. از ویژگی های دستگاه تستر دیجیتال تشخیص جنس قطعه ، تعیین دقیق ضخامت ( در حد یک هزارم میکرون ) ، تعیین نوع رنگ و داشتن حافظه داخلی است.

نتیجه گیری نهایی

دستگاه تستر رنگ از جمله تجهیزات کارشناسی خودرو است. اما نداشتن دانش و تجربه کافی باعث اسیب به بدنه خودرو و دستگاه تستر رنگ و در نتیجه از بین رفتن سرمایه شما شود.  شما می توانید قبل از خرید دستگاه تستر رنگ از کارشناس خودرو ماهر جهت معرفی برندهای معتبر مشاوره دریافت نمایید.
همچنین شما می توانید با شرکت در کلاس کارشناسی خودرو آموزشگاه فنی و حرفه ای مفید فرنود کارشناسی خودرو را به صورت تخصصی آموزش ببینید. تا در زمان خرید خودرو خودتان تمام مراحل کارشناسی رنگ اتومبیل را انجام دهید. دوره های آموزشی کارشناسی رنگ در اتاق تشخیص رنگ آموزش داده می شود و شما به صورت کاملا عملی و زیر نظر استاد کارشناسی خودرو سالم ، تصادفی ، دوتکه ، خودرو ایرانی و خارجی را آموزش ببینید. همچنین مراحل و نکات خرید و فروش ، تعویض پلاک ماشین و محاسبه قیمت خودرو کارکرده آموزش داده خواهد شد. پس از شرکت در دوره کارشناسی خودرو و دریافت گواهینامه بین المللی فنی و حرفه ای می توانید برای دریافت پروانه کسب ار اصناف اقدام نمایید. در طول دوره های آموزشی طریقه نوشتن فرم کارشناسی ماشین به صورت تخصصی آموزش داده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کلاس آموزش کارشناسی ، دیتیلینگ و کاور ماشین می توانید به صفحه تماس با ما مراجعه و با شماره تلفن های آموزشگاه مفید تماس حاصل نمایید.

گرفتن پروانه کسبآموزشگاه مفید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *