پوشش نانو سرامیک خودرو چیست؟

 

پوشش نانو سرامیک خودرو چیست؟

پوشش نانو سرامیک خودرو چیست؟

خودرو نو بسیار زیبا و دارای رنگی شفاف و جذاب است. اما با گذشت زمان این شفافیت کم کم از بین می رود. عواملی مانند تابش نور خورشید ، مواد شیمیایی ، حرارت مستقیم ، خط و خش و… باعث ماتی رنگ خودرو می شود.

یکی از روش های موثر و اقتصادی برای محافظت از رنگ خودرو پوشش نانو سرامیک است. نانو سرامیک ماده ای از جنس پلیمر مایع است که بر روی رنگ خودرو لایه محافظ بسیار قوی ایجاد می کند. به صورتی که با وجود اعمال فشار از ایجاد خط و خش روی رنگ جلوگیری می کند. همچنین محافظی قوی در مواجه با مواد شیمیایی و حرارت مستقیم است.

انواع پوشش نانو سرامیک

نانوسرامیک پلیمری : این پوشش به علت پیوند عمیقی که با رنگ بدنه ایجاد می‌کند. کاملا آن را پوشش می‌دهد و جزئی از رنگ بدنه خودرو می‌شود. مقاومت این پوشش بسیار بالا است و برداشتن و پاک‌کردن آن اصلا آسان نیست.

سرامیک کوارتزی : یکی از سخت‌ترین و قوی‌ترین کاورهای سرامیکی در حال حاضر هستند که در برابر خط‌‌ و‌ خش بسیار مقاوم است. شفافیت و ماندگاری سرامیک کوارتزی بسیار بالا است و برای مدت زمان طولانی‌ خودرو را شفاف و زیبا نگه می‌دارد.

نانوسرامیک هیبریدی : ترکیب پوشش نانو سرامیک پلیمری و سرامیک کوارتزی است. نانوسرامیک هیبریدی به عنوان بهترین کاور سرامیکی شناخته می‌شود. ترکیب خصوصیات مطلوب دو ماده این پوشش سخت سرامیکی را تولید کرده است. که مقاومت بالایی در محافظت و نگهداری از رنگ بدنه خودرو دارد.

 


خواص پوشش های نانو سرامیک

برخی تبلیغات و گفته‌های غیر علمی در مورد پوشش نانو سرامیک وجود دارد. که این ماده را به سختی الماس جلوه داده و آن را ناجی رنگ خودرو در برابر هر آسیبی معرفی می کنند. به طور کلی مقاومت نانو سرامیک در برابر خط و خراش به ۳ عامل مهم بستگی دارد.

 1. برند محصول

 2. نحوه زیرسازی

 3. کیفیت اجرای سرامیک

محصولات پوشش نانو سرامیک دارای برند‌های بسیاری است که کیفیت بسیاری از آن‌ها نامناسب است. سختی این محصولات با اعداد نمایش داده می شود. اما به طور کل این اعداد برای برندهای مختلف قابل اعتماد نیست. از طرفی زیرسازی و اجرای دقیق و علمی نانو سرامیک نیز از اهمیتی برابر و در مواردی بیشتر از برند محصول انتخابی دارد. به طوری که زیر سازی ناقص و یک اجرای غیر حرفه‌ای حتی با یک برند درجه یک می‌تواند آسیب‌های زیادی به رنگ خودرو وارد کند. همچنین زیرسازی بی‌نقص و اجرای حرفه‌ای حتی با یک برند متوسط نانو سرامیک می‌تواند نتیجه عالی داشته باشد. 


مزایا پوشش نانو سرامیک

 • محافظت رنگ بدنه خودرو : رنگ خودرو در معرض آسیب‌های مختلفی مانند اشعه خورشید ، گردوغبار ، مواد شیمیایی و خط و خش است. تمام این موارد به مرور زمان باعث کدرشدن رنگ خودرو یا حتی ازبین‌رفتن آن می‌شود. که می تواند باعث افت قیمت خودرو شود. اصلی‌ترین وظیفه پوشش نانو سرامیک خودر ایجاد لایه‌ای مقاوم و محافظ روی رنگ بدنه است که علاوه‌ بر حفظ شفافیت رنگ آن را از آسیب‌های احتمالی نیز حفظ می‌کند. این لایه محافظ رنگ بدنه خودرو را پوشش می‌دهد و درخشندگی آن را مانند روز اول حفظ می‌کند.

 • عمر پوشش نانو سرامیک : پوشش نانو سرامیک خودرو ( Nano ceramic ) نسبت به رنگ بدنه خودرو مقاوم‌تر است. فن‌‌آوری نانو موجب ایجاد لایه‌ای محکم‌تر و مقاوم‌تر از رنگ خودرو روی آن می‌شود که از آن در مقابل آلودگی‌های محیطی، اشعه‌ خورشید، باد و باران، فضولات پرندگان و … محافظت می‌کند. به طور کلی عوامل زیادی مانند تابش خورشید ، گرما ، بارندگی و یک کلمه نحوه نگهداری پوشش نانو سرامیک روی دوام و عمر آن اثر مستقیمی دارد. با وجود داشتن پوشش نانو سرامیک حفاظت از آن و دور کردن خودرو از عوامل آسیب زا باعث می شود تا عمر نانو سرامیک به طول عمر درج شده روی محصول برسد.

 • تمیزی بدنه خودرو: ترکیب و پیوند مواد نانو سرامیک با رنگ بدنه که موجب ایجاد خاصیت آب‌گریزی می‌شود. هیچ‌گونه رد گردوغبار یا لک باران ، حشرات و .. را روی خودرو باقی نمی‌گذارد. البته معنی آب‌گریز این نیست که خودرو هرگز کثیف نمی‌شود. بلکه این خصوصیت موجب می‌شود که هرگونه لکه و کثیفی به‌آسانی با یک پارچه تمیز پاک شود. ذرات ریز نانو موجود در پوشش نانو سرامیک سطحی صاف و براق را برای خودرو به وجود می‌آورد.

 • مقرون به صرفه بودن روکش نانو سرامیک : قیمت روکش نانو سرامیک ها مختلف است. معمولا اکثر مواد نانو سرامیک گران‌ اما اگر به طور حرفه‌ای و صحیح اجرا شود و نگهداری مناسبی نیز داشته باشد پوششی دائمی محسوب می‌شود و طول عمر زیادی دارد.


مقایسه واکس بدنه و پوشش نانو سرامیک

یکی از روش‌های قدیمی برای حفظ زیبایی و درخشش بدنه‌ی خودرو استفاده از واکس بدنه است. چندین مشکل برای واکس وجود دارد ، یکی از مشکلات موقتی بودن آن است. واکس بدنه پس از مدتی فرسوده می‌شود و باید دوباره مورد استفاده قرار گیرد و چه بسا ممکن است خودرو در طول یک سال چندین‌بار نیاز به واکس مجدد داشته باشد. اما وقتی از روکش نانو سرامیک استفاده می‌کنید ، این اطمینان وجود دارد که دیگر نیازی به هزینه‌ی دوباره و چندباره برای پوشش سرامیک مجدد یا واکس ندارید.

این پوشش بدنه در پیوند با رنگ فابریک خودرو یک لایه حفاظتی ایجاد کرده و از بدنه خودرو در برابر آسیب هایی نظیر خوردگی ، آسیب ناشی از اسید و مواد شیمیایی و تغییر رنگ بدنه در اثر تابش اشعه UV جلوگیری محافظت می کند و موجب تمیز به نظر رسیدن خودرو در مدت زمان طولانی می شود. این پوشش سرامیکی به جز درخشندگی مشخصه ظاهری دیگری ندارد و رنگ خودروی شما را تغییر نمی دهد. همچنین نانو سرامیک های پلیمری با ایجاد یک لایه محافظ در برابر آب ( خاصیت آبگریزی ) از ایجاد لکه های آب باران یا شست و شو بر روی بدنه خودرو جلوگیری می کند.

واکس بدنه خودرو ، بر اثر عوامل آب وهوایی ، عوامل شیمیایی و آسیب‌های ناشی از پرندگان فرسوده می‌شود. اما نانو سرامیک در برابر این صدمات ، مقاوم است و سال‌ها دوام و استحکام دارد. پس در مجموع می‌توان گفت پوشش سرامیکی از نظر طول عمر و کیفیت و کارایی بهتر از واکس بدنه عمل می‌کند.


آموزش تخصصی دیتیلینگ خودرو

دیتیلینگ خودرو یکی از مشاغل پردرآمد صنایع خودرو می باشد. دیتیلینگ شامل ترمیم ، ریکاوری رنگ و صفرشویی خودرو می باشد. در دوره دیتیلینگ آموزشگاه فنی و حرفه ای مفید 9 مبحث اصلی آموزش داده می شود. این مباحث بترتیب شامل:

 1. صفرشویی VIP

 2. موتورشویی

 3. واکس و پولیش

 4. نانوسرامیک

 5. لیسه گیری

 6. قلم گیری

 7. رفع آفتاب سوختگی بدنه خودرو

 8. رفع کدری چراغها خودرو

 9. رفع خط و خش و سنگ خوردگی

برای کسب اطلاع از زمان شروع دوره های آموزشی دیتیلینگ اتومبیل می توانید روی گزینه تماس با ما کلیک نمایید. جهت تماس با تیم پشتیبانی آموزشگاه می توانید روی لوگو واتساپ کلیم نموده و با ارسال پیام اطلاعات کامل از دوره آموزشی دریافت کنید. یا با تماس تلفنی با تیم ما در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *