در این مقاله جواب کارشناسی چشمی خودرو چیست داده می شود و با کارشناسی چشمی آشنا می شوید.

با مطالعه این مقاله با موارد کارشناسی خودرو و مراحل شغل کارشناسی کاملا آشنا می شوید.

کارشناسی چشمی خودرو چیست؟

بازار خرید و فروش ماشین های دست دوم داغ تر از همیشه شده است. با توجه به وجود ماشین های چپی و تصادفی ، مسئله اصلی سلامت ماشین کارکرده است. بنابراین پیدا کردن ماشین سالم از همیشه سخت تر شده است. در صورت خرید خودرو که دچار آسیب های بدنه یا ایرادات فنی باشد ضرر و زیان ناشی از آن بسیار سنگین خواهد بود.
در گذشته برای خرید خودرو از کمک یک مکانیک استفاده می شد و تنها روی تجربه مکانیک برای تشخیص ایرادات خودرو حساب می شد. اما امروزه کارشناسان خودرو به راحتی در دسترس هستند. کارشناس خودرو با استفاده از دانش و تجربه ای که در زمینه کارشناسی خودرو دارد به چکاپ خودرو می پردازد.

مراحل کارشناسی خودرو

کارشناسان در زمان بررسی خودرو آیتم های مختلفی را مورد ارزیابی قرار می دهند و اولویت های خاصی برای انجام کارشناسی اتومبیل دارند. مراحل کارشناسی خودرو عبارتند از :

  1. بررسی سلامت اتاق خودرو

  2. بررسی سلامت شاسی ها

  3. بررسی سلامت سقف و ستون ها

  4. اورجینال بودن قطعات بدنه

  5. کارشناسی رنگ بدنه

  6. بررسی آپشن ها

  7. بررسی سلامت موتور و قطعات فنی

کارشناسی رنگ بدنه خودرو

یکی از مراحل مهم کارشناسی ماشین ، کارشناسی رنگ خودرو است. در این مرحله کارشناس تشخیص می دهد رنگ خودرو فابریک کارخانه بوده یا به دلایلی تعمیر و رنگ شده است. کارشناسی رنگ می تواند با و بدون دستگاه انجام شود. کارشناسی بدون کمک دستگاه کارشناسی چشمی خودرو نامیده می شود. انجام کارشناسی چشمی نیاز به تمرین و کسب تجربه دارد. در ادامه مهارت های مورد نیاز برای کارشناسی چشمی ماشین توضیح داده می شود.

داشتن چشم تیزبین

چشم تیزبین ، مهمترین مهارت برای کارشناسی چشمی داشتن چشمی تیزبین است. کارشناس ماهر با مشاهده رنگ خودرو از زوایای مختلف می تواند اطلاعات کاملی از وضعیت رنگ و بدنه خودرو بدست آورد. تفاوت هایی که در نوع رنگ ، وضعیت پاشیدگی رنگ و انعکاس نور در قطعات خودرو و رنگ دارد می تواند به کارشناس در تشخیص رنگ شدگی و تعویض شدگی قطعه بدنه کمک کند. داشتن اطلاعات کامل از انواع رنگ خودرو از واجب ترین اطلاعاتی است که کارشناس ماهر به آن نیاز دارد.
برخی معتقدند اگر نقاش در کار خود مهارت بالایی داشته باشد نمی توان با چشم این تفاوت ها را تشخیص داد. در جواب به این افراد می توان گفت با وجود سختی کار همواره نکات و جزییاتی وجود دارد که به تشخیص چشمی کمک می کند. همواره ریزه کاری هایی وجود دارد که مهارت بالای نقاش هم نمی تواند آن ریزه کاری ها را پوشش دهد.

مهارت حس لامسه

حس لامسه ، کارشناس به وسیله لمس بدنه خودرو وضعیت سلامت بدنه را بررسی می کند. با لمس کردن می توان رد رنگ شدگی را تشخیص داد. تغییراتی که رنگ و سمباده روی بدنه ایجاد می کند برای یک کارشناس ماهر خودرو قابل تشخیص است. رنگ کارخانه دارای بافت خاص و صیقلی است که با تمرین می توان آن را تشخیص داد.

ایرادات کوچک

باز و بسته شدن قطعات بدنه معمولا ردهایی از خود به جای می گذارد مانند تغییر زوایای قطعه با قطعات مجاور ، باز شدن پیچ ها ، اثار رنگ شدگی و پاشیدن رنگ اطراف قسمت رنگ شده و دیدن دانه های رنگ روی قسمت بدون رنگ. اینها از جمله ایراداتی است که به کارشناس در تشخیص فابریک بودن رنگ و بدنه کمک می کند.

پوسته پوسته شدن

دیدن نشانه های پوسته پوسته شدن در رنگ خودرو می تواند نشانه رنگ شدگی بدنه باشد. زیرا رنگ فابریک کارخانه به راحتی پوسته پوسته نمی شود.

انعکاس نور و تصویر

یکی از راه های تشخیص ایراد در رنگ و بدنه خودرو استفاده از انعکاس نور و تصویر روی بدنه خودرو است. اگر تصویر روی بدنه خودرو دچار موج یا شکستگی باشد مشخص است تعمییراتی روی بدنه انجام شده است.

برگ کارشناسی خودرو

پس از انجام مراحل کارشناسی خودرو و انجام بررسی های لازم توسط کارشناس خودرو تمامی اطلاعات بدست آمده در فرم کارشناسی خودرو ثبت می شود. در فرم کارشناسی یا برگه کارشناسی خودرو تمام قسمت های رنگ و بدنه خودرو ثبت می شود. در انجام مراحل کارشناسی می توان از تجهیزات کارشناسی ماشین هم استفاده کرد. برگ کارشناسی خودرو در اختیار خریدار قرار می گیرد و از سلامت و ایرادات خودرو آگاه می شود. داشتن برگ کارشناسی خودرو روند خرید و فروش خودرو دست دوم را مطمئن تر می‌کند.

برگه کارشناسی ماشین دارای جزییات کاملی از وضعیت خودرو است. همه مشخصات ماشین شامل نوع ، مدل ، سال تولید و میزان کارکرد در برگه کارشناسی خودرو ثبت می شود. شرایط فنی و موتور خودرو بررسی شده و نکات مربوط به آن ثبت می شود. تعویض ، رنگ ، بتونه و صافکاری شدگی داخل برگ کارشناسی ماشین مکتوب می شود. ارزش و اعتبار برگه کارشناسی ماشین بین 24 تا 48 ساعت است.

دوره کارشناسی رنگ ماشین

با شرکت در دوره کارشناسی رنگ ماشین آموزشگاه مفید کارشناسی خودرو ، مراحل و نکات خرید و فروش خودرو ، شرایط تعویض پلاک ماشین و نوشتن برگ کارشناسی خودرو را به صورت تخصصی آموزش ببینید. شما قادر خواهید بود بدون نیاز به کارشناس خودرو زمان خرید خودرو خودتان تمام مراحل کارشناسی رنگ ماشین را انجام دهید. کلاسهای آموزش کارشناسی رنگ در آموزشگاه مفید در اتاق تشخیص رنگ به صورت کاملا تخصصی و عملی آموزش داده می شود. در طول دوره آموزشی کارشناسی ماشین کارآموزان زیر نظر استاد کارشناسی خودرو سالم ، تصادفی ، دوتکه ، خودرو ایرانی و خارجی را آموزش می بینید. همچنین آموزش نحوه تعیین افت قیمت ماشین ، نحوه نوشتن قولنامه و محل کد شاسی خودرو آموزش داده می شود.
پس از شرکت در کلاس کارشناسی خودرو و دریافت گواهینامه بین المللی فنی و حرفه ای می توانید برای دریافت جواز کسب اقدام نمایید.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره های آموزش کارشناسی ماشین می توانید به صفحه تماس با ما مراجعه یا با شماره تلفن های آموزشگاه مفید 02188255620 تماس حاصل نمایید.

گرفتن پروانه کسبآموزشگاه مفید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *